Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-VSKT570-16PBF
Part No.:
VS-VSKT570-16PBF
Package:
3-SuperMAGN-A-PAK™
Datasheet:
VS-VSKT570-16PBF.pdf
Description:
MODULE THY 570A SMAGN-A-PAK
Shipping
VS-VSKT570-16PBF Specifications
Package/Case:
3-SuperMAGN-A-PAK™
Product Status:
Last Time Buy
Structure:
Series Connection - All SCRs
Number of SCRs, Diodes:
2 SCRs
Voltage - Off State:
1.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
570 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
894 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
200 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
18000A, 18800A
Current - Hold (Ih) (Max):
500 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 135°C (TJ)