Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-VSKT250-14PBF
Part No.:
VS-VSKT250-14PBF
Package:
MAGN-A-PAK
Datasheet:
VS-VSKT250-14PBF.pdf
Description:
MOD THY/THY 1400V 250A MAGNA-PAK
Shipping
VS-VSKT250-14PBF Specifications
Package/Case:
MAGN-A-PAK
Product Status:
Last Time Buy
Structure:
Series Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes:
1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State:
1.4 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
250 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
555 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
200 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
8500A, 8900A
Current - Hold (Ih) (Max):
500 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)