Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-VSKT142/16PBF
Part No.:
VS-VSKT142/16PBF
Package:
INT-A-Pak
Datasheet:
VS-VSKT142/16PBF.pdf
Description:
MODULE THYRISTOR 145A INT-A-PAK
Shipping
VS-VSKT142/16PBF Specifications
Package/Case:
INT-A-Pak
Product Status:
Active
Structure:
Series Connection - All SCRs
Number of SCRs, Diodes:
2 SCRs
Voltage - Off State:
1.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
140 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
310 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
4500A, 4712A
Current - Hold (Ih) (Max):
200 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)