Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-VSKT105/04
Part No.:
VS-VSKT105/04
Package:
ADD-A-PAK (3 + 4)
Datasheet:
VS-VSKT105/04.pdf
Description:
MODULE THY 400V 105A ADD-A-PAK
Shipping
VS-VSKT105/04 Specifications
Package/Case:
ADD-A-PAK (3 + 4)
Product Status:
Active
Structure:
Series Connection - All SCRs
Number of SCRs, Diodes:
2 SCRs
Voltage - Off State:
400 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
105 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
235 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
2000A, 2094A
Current - Hold (Ih) (Max):
250 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 130°C (TJ)