Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-VSKL142/14PBF
Part No.:
VS-VSKL142/14PBF
Package:
INT-A-PAK (3 + 4)
Datasheet:
VS-VSKL142/14PBF.pdf
Description:
MODULE DIODE 140A INT-A-PAK
Shipping
VS-VSKL142/14PBF Specifications
Package/Case:
INT-A-PAK (3 + 4)
Product Status:
Active
Structure:
Series Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes:
1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State:
1.4 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
140 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
310 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
4500A, 4712A
Current - Hold (Ih) (Max):
200 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)