Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-VSKH250-08PBF
Part No.:
VS-VSKH250-08PBF
Package:
MAGN-A-PAK (3)
Datasheet:
VS-VSKH250-08PBF.pdf
Description:
MODULE DIODE 250A MAGN-A-PAK
Shipping
VS-VSKH250-08PBF Specifications
Package/Case:
MAGN-A-PAK (3)
Product Status:
Last Time Buy
Structure:
Series Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes:
1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State:
400 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
250 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
555 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
200 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
8500A, 8900A
Current - Hold (Ih) (Max):
500 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 130°C (TJ)