Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-VSKDS301/045
Part No.:
VS-VSKDS301/045
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Diode Arrays
Package:
ADD-A-PAK (3)
Datasheet:
VS-VSKDS301/045.pdf
Description:
DIODE MOD SCHOT 45V 150A ADDAPAK
Shipping
VS-VSKDS301/045 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
ADD-A-PAK (3)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
45 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
150A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
790 mV @ 150 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 mA @ 45 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C