CUI Inc. VSUU-120C-D512
Part No.:
VSUU-120C-D512
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
VSUU-120C-D512.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 5V 12V 147W
Shipping
VSUU-120C-D512 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
VSUU-120C-D (120W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
2
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
5V
Voltage - Output 2:
12V
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
15 A
Current - Output 2:
6 A
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
147W
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
4.242 kV
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
PFC
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
5.00" L x 3.21" W x 1.54" H (127.0mm x 81.5mm x 39.1mm)