Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-T50RIA60
Part No.:
VS-T50RIA60
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
SCRs - Modules
Package:
D-55 T-Module
Datasheet:
VS-T50RIA60.pdf
Description:
SCR PHASE CONT 600V 50A D-55
Shipping
VS-T50RIA60 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
D-55 T-Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Structure:
Single
Number of SCRs, Diodes:
1 SCR
Voltage - Off State:
600 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
50 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
80 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
100 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
1310A, 1370A
Current - Hold (Ih) (Max):
200 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)