Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-STPS40L15CTPBF
Part No.:
VS-STPS40L15CTPBF
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-220-3
Datasheet:
VS-STPS40L15CTPBF.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOTT 15V 20A TO2203
Shipping
VS-STPS40L15CTPBF Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
15 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
410 mV @ 19 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 mA @ 15 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 125°C