Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-ST730C14L1
Part No.:
VS-ST730C14L1
Datasheet:
VS-ST730C14L1.pdf
Description:
SCR 1.4KV 2000A B-PUK
Shipping
VS-ST730C14L1 Specifications
Voltage - Off State:
1.4 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
200 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
1.62 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
990 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
2000 A
Current - Hold (Ih) (Max):
600 mA
Current - Off State (Max):
80 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
15000A, 15700A
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C