Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-ST700C16L1L
Part No.:
VS-ST700C16L1L
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
SCRs
Package:
TO-200AC, B-PUK
Datasheet:
VS-ST700C16L1L.pdf
Description:
SCR 1.6KV 1857A B-PUK
Shipping
VS-ST700C16L1L Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
TO-200AC, B-PUK
Packaging:
Bulk
Product Status:
Last Time Buy
Voltage - Off State:
1.6 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
200 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
1.8 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
910 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
1857 A
Current - Hold (Ih) (Max):
600 mA
Current - Off State (Max):
80 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
13200A, 13800A
SCR Type:
Standard Recovery
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C