Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-ST330C12C1
Part No.:
VS-ST330C12C1
Datasheet:
VS-ST330C12C1.pdf
Description:
SCR 1.2KV 1420A TO200AB
Shipping
VS-ST330C12C1 Specifications
Voltage - Off State:
1.2 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
200 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
1.96 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
720 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
1420 A
Current - Hold (Ih) (Max):
600 mA
Current - Off State (Max):
50 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
7570A, 7920A
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C