Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-ST303C12LFK0
Part No.:
VS-ST303C12LFK0
Datasheet:
VS-ST303C12LFK0.pdf
Description:
SCR 1.2KV 995A TO200AB
Shipping
VS-ST303C12LFK0 Specifications
Product Status:
Obsolete
Voltage - Off State:
1.2 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
200 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
2.16 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
515 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
995 A
Current - Hold (Ih) (Max):
600 mA
Current - Off State (Max):
50 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
7950A, 8320A
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C