Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-ST300S12P0
Part No.:
VS-ST300S12P0
Package:
TO-209AE, TO-118-4, Stud
Datasheet:
VS-ST300S12P0.pdf
Description:
SCR 1.2KV 470A TO209AE
Shipping
VS-ST300S12P0 Specifications
Package/Case:
TO-209AE, TO-118-4, Stud
Voltage - Off State:
1.2 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
200 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
1.66 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
300 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
470 A
Current - Hold (Ih) (Max):
600 mA
Current - Off State (Max):
30 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
8000A, 8380A
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C