Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-ST300C18C0
Part No.:
VS-ST300C18C0
Datasheet:
VS-ST300C18C0.pdf
Description:
SCR 1.8KV 1290A TO200AB
Shipping
VS-ST300C18C0 Specifications
Voltage - Off State:
1.8 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
200 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
2.18 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
650 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
1290 A
Current - Hold (Ih) (Max):
600 mA
Current - Off State (Max):
50 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
8000A, 8380A
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C