Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-ST300C12C1
Part No.:
VS-ST300C12C1
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
SCRs
Package:
TO-200AB, E-PUK
Datasheet:
VS-ST300C12C1.pdf
Description:
SCR 1.2KV 1290A TO200AB
Shipping
VS-ST300C12C1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
TO-200AB, E-PUK
Packaging:
Bulk
Product Status:
Last Time Buy
Voltage - Off State:
1.2 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
200 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
2.18 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
650 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
1290 A
Current - Hold (Ih) (Max):
600 mA
Current - Off State (Max):
50 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
6730A, 7040A
SCR Type:
Standard Recovery
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C