Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-ST230S16P1PBF
Part No.:
VS-ST230S16P1PBF
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
SCRs
Package:
TO-209AB, TO-93-4, Stud
Datasheet:
VS-ST230S16P1PBF.pdf
Description:
SCR 1.6KV 360A TO209AB
Shipping
VS-ST230S16P1PBF Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
TO-209AB, TO-93-4, Stud
Packaging:
Bulk
Product Status:
Last Time Buy
Voltage - Off State:
1.6 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
150 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
1.55 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
230 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
360 A
Current - Hold (Ih) (Max):
600 mA
Current - Off State (Max):
30 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
4800A, 5000A
SCR Type:
Standard Recovery
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C