Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-ST230C12C1L
Part No.:
VS-ST230C12C1L
Package:
TO-200AB, A-PUK
Datasheet:
VS-ST230C12C1L.pdf
Description:
SCR 1.2KV 780A A-PUK
Shipping
VS-ST230C12C1L Specifications
Package/Case:
TO-200AB, A-PUK
Voltage - Off State:
1.2 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
150 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
1.69 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
410 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
780 A
Current - Hold (Ih) (Max):
600 mA
Current - Off State (Max):
30 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
4800A, 5000A
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C