Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-ST173S12PFP0
Part No.:
VS-ST173S12PFP0
Package:
TO-209AB, TO-93-4, Stud
Datasheet:
VS-ST173S12PFP0.pdf
Description:
SCR 1.2KV 275A TO209AB
Shipping
VS-ST173S12PFP0 Specifications
Package/Case:
TO-209AB, TO-93-4, Stud
Product Status:
Obsolete
Voltage - Off State:
1.2 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
200 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
2.07 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
175 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
275 A
Current - Hold (Ih) (Max):
600 mA
Current - Off State (Max):
40 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
4680A, 4900A
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C