Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-ST1200C20K0LP
Part No.:
VS-ST1200C20K0LP
Package:
TO-200AC, K-PUK, A-24
Datasheet:
VS-ST1200C20K0LP.pdf
Description:
SCR 2KV 3080A A24
Shipping
VS-ST1200C20K0LP Specifications
Package/Case:
TO-200AC, K-PUK, A-24
Voltage - Off State:
2 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
200 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
1.73 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
1650 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
3080 A
Current - Hold (Ih) (Max):
600 mA
Current - Off State (Max):
100 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
25700A, 26900A
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C