Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-ST110S04P1VPBF
Part No.:
VS-ST110S04P1VPBF
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
SCRs
Package:
TO-209AC, TO-94-4, Stud
Datasheet:
VS-ST110S04P1VPBF.pdf
Description:
SCR 400V 175A TO209AC
Shipping
VS-ST110S04P1VPBF Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
TO-209AC, TO-94-4, Stud
Packaging:
Bulk
Product Status:
Last Time Buy
Voltage - Off State:
400 V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
150 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
1.52 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
110 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
175 A
Current - Hold (Ih) (Max):
600 mA
Current - Off State (Max):
20 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
2270A, 2380A
SCR Type:
Standard Recovery
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C