Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-MBRD650CTTRLPBF
Part No.:
VS-MBRD650CTTRLPBF
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
VS-MBRD650CTTRLPBF.pdf
Description:
DIODE ARRAY SCHOTTKY 50V 3A DPAK
Shipping
VS-MBRD650CTTRLPBF Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
50 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
650 mV @ 3 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 50 V
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 150°C