Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-MBR20100CT-1PBF
Part No.:
VS-MBR20100CT-1PBF
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA
Datasheet:
VS-MBR20100CT-1PBF.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOT 100V 10A TO2623
Shipping
VS-MBR20100CT-1PBF Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
TMBS®
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
800 mV @ 10 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 100 V
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 150°C