Vishay General Semiconductor - Diodes Division VSKT500-16
Part No.:
VSKT500-16
Category:
SCRs - Modules
Package:
SUPER MAGN-A-PAK
Datasheet:
VSKT500-16.pdf
Description:
SCR DBL 2SCR 1600V 500A MAGNAPAK
Shipping
VSKT500-16 Specifications
Package/Case:
SUPER MAGN-A-PAK
Obsolete
Structure:
Series Connection - All SCRs
Number of SCRs, Diodes:
2 SCRs
Voltage - Off State:
1.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
500 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
785 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
200 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
17800A, 18700A
Current - Hold (Ih) (Max):
500 mA