Vishay General Semiconductor - Diodes Division VSKT250-12
Part No.:
VSKT250-12
Category:
SCRs - Modules
Datasheet:
VSKT250-12.pdf
Description:
SCR DBL HISCR 1200V 230A MAGNPAK
Shipping
VSKT250-12 Specifications
Obsolete
Structure:
Series Connection - All SCRs
Number of SCRs, Diodes:
2 SCRs
Voltage - Off State:
1.2 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
250 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
555 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
200 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
8500A, 8900A
Current - Hold (Ih) (Max):
500 mA