Vishay General Semiconductor - Diodes Division VSKT170-16
Part No.:
VSKT170-16
Category:
SCRs - Modules
Datasheet:
VSKT170-16.pdf
Description:
SCR DBL HISCR 1600V 170A MAGNPAK
Shipping
VSKT170-16 Specifications
Obsolete
Structure:
Series Connection - All SCRs
Number of SCRs, Diodes:
2 SCRs
Voltage - Off State:
1.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
170 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
377 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
200 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
5100A, 5350A
Current - Hold (Ih) (Max):
500 mA