Vishay General Semiconductor - Diodes Division VSKD600-20
Part No.:
VSKD600-20
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Diode Arrays
Package:
3-MAGN-A-PAK™
Datasheet:
VSKD600-20.pdf
Description:
DIODE MOD GP 2000V 600A MAGNAPAK
Shipping
VSKD600-20 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
3-MAGN-A-PAK™
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Diode Configuration:
1 Pair Series Connection
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
2000 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
600A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.24 V @ 1800 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 mA @ 2000 V