Vishay General Semiconductor - Diodes Division VSKD250-20
Part No.:
VSKD250-20
Category:
Diode Arrays
Datasheet:
VSKD250-20.pdf
Description:
DIODE MOD GP 2000V 250A MAGNAPAK
Shipping
VSKD250-20 Specifications
Obsolete
Diode Configuration:
1 Pair Series Connection
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
2000 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
250A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 mA @ 2000 V