Vishay General Semiconductor - Diodes Division VSKC320-12
Part No.:
VSKC320-12
Category:
Diode Arrays
Datasheet:
VSKC320-12.pdf
Description:
DIODE MOD GP 1200V 320A MAGNAPAK
Shipping
VSKC320-12 Specifications
Obsolete
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
320A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 mA @ 1200 V