Vishay General Semiconductor - Diodes Division VSIB10A40-E3/45
Part No.:
VSIB10A40-E3/45
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Bridge Rectifiers
Package:
4-SIP, GSIB-5S
Datasheet:
VSIB10A40-E3/45.pdf
Description:
BRIDGE RECT 1P 400V 10A GSIB-5S
Shipping
VSIB10A40-E3/45 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
4-SIP, GSIB-5S
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Diode Type:
Single Phase
Technology:
Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):
400 V
Current - Average Rectified (Io):
10 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1 V @ 5 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 400 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)