Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-FC80NA20
Part No.:
VS-FC80NA20
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet:
VS-FC80NA20.pdf
Description:
MOSFET N-CH 200V 108A SOT227
Shipping
VS-FC80NA20 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
SOT-227-4, miniBLOC
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
108A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
14mOhm @ 80A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
5.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
161 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
10720 pF @ 50 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
405W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)