CUI Inc. VSBU-120C-15
Part No.:
VSBU-120C-15
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
VSBU-120C-15.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 15V 120W
Shipping
VSBU-120C-15 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
VSBU-120C (120W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
15V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
8 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
120W
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
4.242 kV
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
PFC
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
5.00" L x 3.00" W x 1.32" H (127.0mm x 76.2mm x 33.5mm)