CUI Inc. VSBU-120-12
Part No.:
VSBU-120-12
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
VSBU-120-12.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 120W
Shipping
VSBU-120-12 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
VSBU-120 (120W)
Packaging:
Box
Product Status:
Not For New Designs
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
90 ~ 260 VAC
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
10 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
120W
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
4.242 kV
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
PFC, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
5.00" L x 3.00" W x 1.28" H (127.0mm x 76.2mm x 32.5mm)