Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-88CNQ060APBF
Part No.:
VS-88CNQ060APBF
Package:
D-61-8
Datasheet:
VS-88CNQ060APBF.pdf
Description:
DIODE MODULE SCHOT 60V 40A D61-8
Shipping
VS-88CNQ060APBF Specifications
Package/Case:
D-61-8
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
60 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
40A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
580 mV @ 40 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
640 µA @ 60 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C