Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-83CNQ100ASMPBF
Part No.:
VS-83CNQ100ASMPBF
Package:
D-61-8-SM
Datasheet:
VS-83CNQ100ASMPBF.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOTT 100V 40A D618SM
Shipping
VS-83CNQ100ASMPBF Specifications
Package/Case:
D-61-8-SM
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
40A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
810 mV @ 40 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1.5 mA @ 80 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C