Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-83CNQ100ASLPBF
Part No.:
VS-83CNQ100ASLPBF
Category:
Diode Arrays
Package:
D-61-8-SL
Datasheet:
VS-83CNQ100ASLPBF.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOTT 100V 40A D618SL
Shipping
VS-83CNQ100ASLPBF Specifications
Package/Case:
D-61-8-SL
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
40A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1 V @ 80 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1.5 mA @ 100 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C