Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-82CNQ030ASLPBF
Part No.:
VS-82CNQ030ASLPBF
Package:
D-61-8-SL
Datasheet:
VS-82CNQ030ASLPBF.pdf
Description:
DIODE ARRAY SCHOT 30V 40A D618SL
Shipping
VS-82CNQ030ASLPBF Specifications
Package/Case:
D-61-8-SL
Packaging:
Tube
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
30 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
40A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
550 mV @ 80 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 mA @ 30 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C