Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-81RIA120
Part No.:
VS-81RIA120
Datasheet:
VS-81RIA120.pdf
Description:
SCR 1.2KV 125A TO209AC
Shipping
VS-81RIA120 Specifications
Voltage - Off State:
1.2 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
120 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
1.6 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
80 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
125 A
Current - Hold (Ih) (Max):
200 mA
Current - Off State (Max):
15 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
1600A, 1675A
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C