Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-81CNQ045ASMPBF
Part No.:
VS-81CNQ045ASMPBF
Package:
D-61-8-SM
Datasheet:
VS-81CNQ045ASMPBF.pdf
Description:
DIODE ARRAY SCHOT 45V 40A D618SM
Shipping
VS-81CNQ045ASMPBF Specifications
Package/Case:
D-61-8-SM
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
45 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
40A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
600 mV @ 40 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 mA @ 40 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C