Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-80EBU04-N4
Part No.:
VS-80EBU04-N4
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Single Diodes
Package:
PowerTab®
Datasheet:
VS-80EBU04-N4.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 400V 80A POWIRTAB
Shipping
VS-80EBU04-N4 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
PowerTab®
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
400 V
Current - Average Rectified (Io):
80A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.3 V @ 80 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
87 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 µA @ 400 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C