Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-65EPS16LHM3
Part No.:
VS-65EPS16LHM3
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Single Diodes
Package:
TO-247-2
Datasheet:
VS-65EPS16LHM3.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 1.6KV 65A TO247AD
Shipping
VS-65EPS16LHM3 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
TO-247-2
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1600 V
Current - Average Rectified (Io):
65A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.17 V @ 65 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 1600 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-247AD
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 150°C