Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-50RIA20M
Part No.:
VS-50RIA20M
Datasheet:
VS-50RIA20M.pdf
Description:
SCR 200V 80A TO208AC
Shipping
VS-50RIA20M Specifications
Product Status:
Active
Voltage - Off State:
200 V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
100 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
1.6 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
50 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
80 A
Current - Hold (Ih) (Max):
200 mA
Current - Off State (Max):
15 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
1200A, 1255A
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C