Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-47CTQ020-1PBF
Part No.:
VS-47CTQ020-1PBF
Package:
TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA
Datasheet:
VS-47CTQ020-1PBF.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOTT 20V 20A TO2623
Shipping
VS-47CTQ020-1PBF Specifications
Package/Case:
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
20 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
450 mV @ 20 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
3 mA @ 20 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C