Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-43CTQ100SPBF
Part No.:
VS-43CTQ100SPBF
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
VS-43CTQ100SPBF.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOT 100V 20A TO263AB
Shipping
VS-43CTQ100SPBF Specifications
Package/Case:
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
810 mV @ 20 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 mA @ 100 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C