Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-42CTQ030PBF
Part No.:
VS-42CTQ030PBF
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-220-3
Datasheet:
VS-42CTQ030PBF.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOTT 30V 20A TO2203
Shipping
VS-42CTQ030PBF Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
30 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
480 mV @ 20 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
3 mA @ 30 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C