Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-40CTQ045SPBF
Part No.:
VS-40CTQ045SPBF
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
VS-40CTQ045SPBF.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOTT 45V 20A TO263AB
Shipping
VS-40CTQ045SPBF Specifications
Package/Case:
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
45 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
530 mV @ 20 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
3 mA @ 45 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C