Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-32CTQ030SPBF
Part No.:
VS-32CTQ030SPBF
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
VS-32CTQ030SPBF.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOTT 30V 15A TO263AB
Shipping
VS-32CTQ030SPBF Specifications
Package/Case:
Packaging:
Tube
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
30 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
490 mV @ 15 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1.75 mA @ 30 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C