Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-30BQ015-M3/9AT
Part No.:
VS-30BQ015-M3/9AT
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Single Diodes
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
VS-30BQ015-M3/9AT.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 15V 3A DO214AB
Shipping
VS-30BQ015-M3/9AT Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
15 V
Current - Average Rectified (Io):
3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
350 mV @ 3 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
4 mA @ 15 V
Capacitance @ Vr, F:
1120pF @ 5V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 125°C