Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-25CTQ040SPBF
Part No.:
VS-25CTQ040SPBF
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
VS-25CTQ040SPBF.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOTT 40V 30A TO263AB
Shipping
VS-25CTQ040SPBF Specifications
Package/Case:
Packaging:
Tube
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
710 mV @ 30 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1.75 mA @ 40 V
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)